Toma Vicko Rosandić

How are you related to Toma Vicko Rosandić?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Toma Vicko Rosandić

Italian: Tomaso Vincenzo Rosandich
Birthdate:
Birthplace: Veli Varoš (Borgo Grande), Split, Split-Dalmatia County, Croatia
Death: March 01, 1958 (80)
Split, Općina Split, Split-Dalmatia, Croatia
Place of Burial: Split, Općina Split, Split-Dalmatia County, Croatia
Immediate Family:

Son of Ante Rosandić and Antica Rosandić
Husband of Marija Rosandić
Brother of Marija Jelić (Rosandić); Palmina Mahnić; Dinko Rosandić and Ivanica Rosandić

Occupation: Sculptor
Managed by: Marino Srzić
Last Updated:

About Toma Vicko Rosandić

MKR https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G99X-KKDV?cc=2040054&w...

Toma Rosandić je rođen u Splitu ,u porodici kamenorezaca 22.01.1878. godine. U mladosti naučio je obrađivati, kako drvo, tako i kamen. Prve pouke o kiparstvu stiče u radionici Bilinića u Splitu, gdje sreće Artura Ferarija, mladog modelara iz Italije pod čijim utjecajem odlazi u Italiju 1904. godine. U Italiji radi u kamenorezačkim radionicama i uči kiparstvo, a 1906. godine prvi put šalje svoju skulpturu Akt mladog čovjeka na izložbu u Milano. Vrativši se u Split Rosandić se sprijateljio sa Meštrovićem, koji se tada doselio iz Otavica i on ga poziva da dođe u Beč gdje se vrijedno i studiozno uči. Oba kipara su do tada već školovana preko mora, Rosandić je proputovao Italiju, izlagao u Milanu 1906., i Beogradu 1912.god.

Nakon Beča Toma Rosandić 1912. godine odlazi u Srbiju. Njegovu stvaralačku djelatnost u Srbiji prekinuo je Prvi svjetski rat. Po izbijanju rata Rosandić odlazi u London, gdje izlaže u Griffon galeriji 1917., a kasnije u Braytonu i Ediburghu. Po završetku rata nastanjuje se u Beogradu gdje živi i stvara do duboko u starost.

U Beogradu osniva školu, kasnije poznatu kao majstorska radionica. Među mnogim umjetnicima i javnim ličnostima koji su posjećivali radionicu bio je i Henry Moore. On je ujedno i jedan od osnivača Akademije likovnih umjetnosti u Beogradu, a 1937. godine bio je izabran za prvog rektora Akademije.

Izlagao je veoma mnogo kako samostalno tako i na zajedničkim izložbama, a poseban uspjeh imale su njegove samostalne izložbe u Roterdamu 1931. godine i u Amsterdamu i Briselu 1933. godine. U zrelom dobu, Rosandić je stvorio dva remek-djela: kompoziciju ispred Narodne skupštine u Beogradu (Igrali se vrani konji), i masivni kameni friz na spomeniku u Subotici, 1952.

Iz pojedinih projekata u kojima se kombinira skulptura i arhitektura, kao u pitanju mauzoleja Rosandićevog za porodicu Petrinović u Supetru na Braču i Meštrovićevog za porodicu Račić u Cavtatu, može se razumjeti paralelni razvoj i pritajeno rivalstvo Rosandića s Meštrovićem. Na oba mauzoleja se vidi utjecaj dalmatinske umjetničke povijesti, s tim što Meštrovićev rad karakterizira jednostavnost, nasuprot bogato dekoriranom Rosandića, mješavini bogate gotske i renesansne ornamentike. U mauzoleju obitelji Petrinović pred grobovima nalaze se dva izuzetna komada namještaja, koji su možda unikati u Evropi i svijetu XX stoljeća. To je crkveni namještaj izrađen od najtvrđeg drva (dalmatinski hrast) rukama jednog vrhunskog umjetnika.

Rosandić se oko 1955. godine vraća u svoj voljeni Split, gdje umire 01.03.1958. godine. Grad Split mu na njegovu posljednju želju, još jednom proći preko Rive, organizira pogrebnu povorku preko Rive. To je bio i posljednji sprovod kroz grad.

Toma Rosandić bio je oženjen s Marijom (Mara) Bogdanović (Ruma 1883. – Beograd 1954.). Marija (Mara) Rosandić završila je umjetničku akademiju u Münchenu i postala jedna od prvih školovanih žena fotografa na ovim prostorima. Djela Tome Rosandića zabilježila je kamerom i sačinila bogatu dokumentaciju o njegovom veoma uspješnom radu.

Rosandić, Toma, hrvatski kipar (Split, 22. I. 1878 – Split, 1. III. 1958). Klesarski zanat učio kod oca, usavršavao se u radionici Pavla Bilinića u Splitu (1900–03), potom u Rimu, Firenci i Veneciji (1903–05) te u atelijeru I. Meštrovića u Beču (1908). Nakon I. svjetskog rata živio u Beogradu, gdje je bio jedan od osnivača i prvi rektor Akademije likovnih umetnosti. Bio je član skupine Medulić i Oblik. U ranim se radovima kolebao između secesijsko-simboličkih oblika i akademskoga realizma (Ležeći ženski akt, 1906). Na nekim se kipovima iz toga razdoblja razaznaje Meštrovićev monumentalizam (Glava Turčina, 1910) i utjecaj ekspresionizma W. Lehmbrucka, os. u djelima biblijske tematike (Asket, 1916). U drvu je oblikovao fino stilizirane reljefe (Igra, Majčina tuga, 1916–20). Nakon 1925. izgradio je vlastiti likovni izraz. U oblikovanju mišićavih i napetih ljudskih tijela koristio je snažno modelirane oble forme (Harfist, 1929; Umorni borac, 1935), a kod portreta i portretnih poprsja glatku fakturu i fino psihološko nijansiranje (Biskup Uccelini, 1933). Najbolje njegovo djelo (od idejnog projekta do kipova i reljefa te ukrasnih elemenata) mramorni je Mauzolej obitelji Petrinović u Supetru na Braču (1924–27).

view all

Toma Vicko Rosandić's Timeline

1878
January 22, 1878
Veli Varoš (Borgo Grande), Split, Split-Dalmatia County, Croatia
January 27, 1878
Veli Varoš (Borgo Grande), Split, Općina Split, Split-Dalmatia County, Croatia
1958
March 1, 1958
Age 80
Split, Općina Split, Split-Dalmatia, Croatia
March 3, 1958
Age 80
Groblje Lovrinac, Split, Općina Split, Split-Dalmatia County, Croatia