How are you related to Heino Kallaste?

Connect to the World Family Tree to find out

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Heino ← Vladimir Kallaste

Also Known As: "Petrov", "Petrof"
Birthdate:
Death: September 30, 1991 (66)
Vinni
Place of Burial: Tallinna Metsakalmistu
Immediate Family:

Son of Peeter Kallaste
Husband of Silvia Kallaste

Managed by: Kaarel Šestakov
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Heino Kallaste

Sõjakurjategija, tapja ja küüditaja. Vinni NST direktor 1959-1987
Heino Kallaste, varasema nimega Petrov astus 1941. aastal vabatahtlikult hävituspataljoni, kuhu ta läks Väike-Maarjast 17aastase koolipoisina. Hävituspataljonid olid jõhkraimad Stalini mõrvaüksused, mida Vinni kandis nähti viimati Põhjasõja ajal. 1703. aastal põletasid Peeter I väepealiku Boris Šeremetjevi kõrilõikajad kõik Viru-Jaagupi kihelkonna külad ja sealsed inimesed tapeti.
Hävituspataljonlaste mõrvu uuris juba legendaarne Viru-Jaagupi kirikuõpetaja Madis Oviir, kelle eestvedamisel on püstitatud 21 mälestussammast nõukogude repressioonide ohvritele ja vabadussõja kangelastele. Olen kindel, et ta oleks valjuhäälselt Kallaste monumendi vastu häält tõstnud. Kas peale Oviiri lahkumist oleme ajaloomälus töntsiks jäänud? Samba püstitajad oleks võinud Kallaste eluloo tumedate laikude kohta võtta ekspertiisi Tartu ülikooli juristidelt ja ajaloolastelt. Sellist ekspertkomisjoni oleks sobinud juhtima endine kriminaalõiguse õppejõud ja riigikohtunik Herbert Lindmäe, kes on hävituspataljonidest kirjutanud üheksa raamatut. Tema “Suvesõda Virumaal” peaks hästi selgitama, mida hävituspataljonide mõrvamasin endast kujutas. Ilma pisarateta ei saa seda raamatut lugeda. Sellistes üksustes polnud võimalik viilida – kõik muutusid veretöödes kaasosalisteks või täideviijateks. Kallaste tumedad plekid ei piirdu sõjaajaga. Tema hingel on ka inimeste mäletamise järgi ühe poisi mõrv. Purjus peaga haaranud ta kolleegi relvakapist revolvri ja tulistanud ulakust teinud poisikest selga. Kallaste kui tuntud partei- ja sovhoosijuht pesti sellest mõrvast puhtaks ja kaasosaline sai kogu koorma enda kraesse.

Täpsustused:
Viru-Jaakobi pastor Madis Oviir ei ole Kallaste tegusid uurinud, tema valduses oli Erich Erilti kodu-uurimuslik töö Virumaa hävituspataljonist, kus Heino Kallaste mainitud. Petrof on Kallaste isa nimi venekeelsetes dokumentides, eestikeelsetes Peeter. Kallaste muutis oma nime 1940. aastal Vladimirist Heinoks.

KALLASTE, Heino, Peeter, s. 12.01.24 Virumaa Vao v., eluk. Vao v. Raeküla, 8 kl., õpilane, põllumajandustöötaja. 1941 mobiliseeriti Punaarmeesse, Kuibõševi obl. Uljanovski raj., kolhoos "Novaja Žizn", Eesti korpus. [ar H171; EE 14 köide].

Eesnime muutmine:
Otsus 27.05.1940:

Taotlus RTL:

Otsus 27.05.1940 RTL:

Oli ka hiljem "hunt lambanahas":

"Tööpataljonlaste aktiivsel osalusel taastati Eesti Vabadussõja Rägavere mälestusmärk. See avati taas kokkutulekul 01.07.1989 mälestusmärgilt eemaldavad katte Vinni sovhoosi esindajad Ilmar Bork ja Heino Kallaste."

view all

Heino Kallaste's Timeline

1924
December 12, 1924
1991
August 6, 1991
Age 66
Tallinna Metsakalmistu
September 30, 1991
Age 66
Vinni