Estonian Currency - Eesti Kroon - 1992-2010

Started by Henn Sarv on Tuesday, August 10, 2010
Problem with this page?

Participants:

Profiles Mentioned:

Related Projects:

Showing all 13 posts
8/10/2010 at 9:27 AM

On January 1st 2011 Estonian Kroon will be history.
all those 18 years we were happy and proud with our currency.

All persons on our money settles are important persons in our culture - we love and proud them.

for interested people - here is list of our "Money Stars"
You are welcome to check them - might be some of them is somehow related to You.

1-kroonine - Kristjan Raud, ♊
2-kroonine - Karl Ernst von Baer, Edler von Huthorn
5-kroonine - Paul Keres
10-kroonine - Jakob Hurt
25-kroonine - A. H. Tammsaare
50-kroonine - Rudolf Tobias
100-kroonine - Lydia Koidula
500-kroonine - Carl Robert Jakobson

sincerely
Henn

8/10/2010 at 10:02 AM

Päris huvitav.Tundub ,et Eestis on kõik kuidagi pidi seotud.

8/10/2010 at 12:22 PM

to Kaire: kõlab loogiliselt :)

8/10/2010 at 12:50 PM

Mida annab rahanimetuse vahetus praktiliselt? Tühi töö ja vaeva närimine. Mida see vahetus annab eestlusele ja üleüldse emotsionaalselt? Eesti kroon kaob ära. Kui juba läks poliitikaks ja ka õigustatud EESTLUSE nostalgiaks, siis - seal, kus on Jürgen ligi, on p a s k majas.

8/10/2010 at 1:48 PM

WOW Henn! I never thought of it that way. Is the money being replaced by a different kind of currency? Who are they replacing your national heroes with? I find this disturbing because the US is being pressured to "recreate" history by ignoring fundamental facts. Full US history is not being taught in schools. I am proud to say I am learning history all over again, but this time it's more personal because I see where I fit in. (sort of) Knowing who my ancestors are and working with my distant cousins all over the world to find this knowledge has given me a greater sense of community and gives greater meaning to what family is. It is because of family we do this important research. I am honored to be a small part of this research.

Private User
8/10/2010 at 4:05 PM

Henn Sarv
That is fascinating! Thank you for sharing.

Is your currency going to Euros?

8/10/2010 at 4:35 PM

Are they going to the Euro?

8/10/2010 at 5:02 PM

Yes, the shift is from EEK to EUR on 2011.01.01. More on

Estonian kroon: http://en.wikipedia.org/wiki/Estonian_kroon
Euro: http://en.wikipedia.org/wiki/Euro

Ahwell, symbols which ever so discreetly signal the premise of extended bonds & shared futures might still, with a little goodwill, be noted down as actions fundamentaly of a positive nature on the Post-it notes of the naïve. Such as myself, with a strong eurocentric bias. Even if the EUR only manages to bring about even the slightest additional fractions of symbolic substance to aid the greater firewalls against the ideas of some much more sinister, darker & historically challenging pasts - It might perhaps also become accepted in the long run, by some folks at least, for those very reasons.

Not everyone would agree of course. For sure there's some perceived values & certain character building qualities in a unique state currency, but I fear not that the proud Estonian spirit, culture or what-have-you would live or die by the color of money alone. In fact, I'm quite confident :)

In spirit I'm also delighted to see it's the EUR & not the RUB at the end of these 18 years. That would surely have been, well ... interesting!?

o7

Private User
8/11/2010 at 3:17 AM

Minu arvates on Eestis suurema areaaliga valuuta kasutusele võtmine õige samm. Mina olen oma eluajal näinud ja ise rahakotis hoidnud vist kuut erineva kujundusega raha ja lisaks veel Suur-Saksamaa riigimargad, mis Eestis olid piiratud käibega. Neile kes on eurode vastu, tuletaksin meelde, et eks hädapärast ole isegi ettevõtte tasemel oma raha ja talonge kasutatud, aga need kõik on taandunud suurema ulatusega valuutade ees ja kadunud.
Vestlesin kord ühe USA väikepankuriga sealsete tsekkide turvamärkide teemal. Ta selgitas mulle, et tsekk on vaid paberitükk. Ja siis ta ütles, et ka dollar pole turvamärkidele vaatamata ju midagi enamat kui paberitükk, millel on väärtus ainult nii kaua, kuni inimesed usuvad, et seda saab vahetada mingiteks hüvedeks ehk tavakeeles, raha väärtus püsib vaid nii kaua kuni selle eest saab midagi kasulikku või meeldivat osta.
Kuidas raha väärtus kaob, kogeti minu sugupuus Oppo'de peres, kus sada aastat tagasi koguti raha talu ostmiseks. Rakvere mihklilaadal müüdi veel üks hobune ja talu osturaha oli koos - Vene kuldrublades. Keegi tarkpea soovitas need vahetada tsaaripiltidega paberraha vastu, see olevat ikka kindlam. Paari päeva pärast tsaar kukutati ning sellel rahal polnud enam mingit väärtust, sest keegi ei uskunud enam, et seda saab mingiks väärtuseks vahetada. Ja oligi kõik! Ei aidanud ka kinnitus, et riigikassa tagab selle rahatähe väärtuse kulla ja varadega.
Ise mäletan kuidas 1944.a. sõjasügisel rinne meie kodust kõminaga üle läks. Tulime metsast koju ja oli selge, et ost-markadel on väärtust vaid tulehakatusena. Tõe huvides tuleb märkida, et saksa okupatsiooni ajal oli käibel ka nõukogude rubla, ametliku kursiga 10:1 ostmarga suhtes. Kui rindekõmin oli juba kuulda, maksis saksa ohvitser munade eest rubladega ja ütles, et neid läheb teil varsti vaja.
Eurole üleminek on vaid rahatähtede vahetamine. Selliseid vahetamisi olen ma kogenud nõuka ajal vähemal kahel korral. Esimese sõjajärgse rahareformi ja Eesti kroonile ülemineku mõte oli ka väärtusetuks muutunud raha hulga vähendamine, mida seekord ei ole, sest kõik kroonid vahetatakse eurodeks ühe kursiga .
Niisiis, ma ei tähtsustaks nii väga rahatähtede kujundust, vaid rohkem seda kui palju on inimesi, kes teatud valuutat kasutavad, usuvad selle raha vahetusväärtusse. Mida rohkem neid inimesi on, seda kindlam see raha on.
Aga olen nõus, et Eesti kroonid on kenad ja iga kord kui raha välja võtad käib peas läbi mõni mõte rahatähel kujutatud tegelasest. Ja miks mitte uurida ka oma sugupuu seotust mõnega nendest. Jõudu!

8/11/2010 at 6:29 AM

Nõukogude Liit oli kuuendik planeedist. Euroopa Liit käputäis selle kõrval.

Private User
8/11/2010 at 9:36 AM

N-Liit võis ju olla 1/6 planeedist, kuid valdav osa ülejäänud 5/6-st ei arvanud selle suure riigi rublast eriti midagi. "Kummalisel" kombel ostis N-liit valdava osa oma kaubast välisriikidest välisvaluutades või vahetas "vorsti vorsti vastu". Siia punti ei ole mõtet arvata tollaseid Varssavi pakti riike, Kuubat, Põhja-Koread jt. taolisi riike.

Mati Tamme arutelu on muide tõeliselt hea ja veenev.

Private User
8/11/2010 at 2:26 PM

Panen siia ka juba siis ööülikooli lingi kust saate veel üle kuulata kõigi meie rahatähtedel olevate isikute elulood. This is the link where estonian historians are talking about the life and backround of the persons in our money - it's in estonian language. http://www.ylikool.ee/et/13/eesti_raha_tahed

8/12/2010 at 8:09 AM

Two "money sstars" was private and might be not accessible for someone..

Now at least Paul Keres is public.

Henn

Showing all 13 posts

Create a free account or login to participate in this discussion